
Regionalna konferencija i sajam ”Sfera 2026: Tehnologija betona” održala se 10. i 11. 2. 2026. godine u Sarajevu, Hotel Hills.
Tradicionalni događaj koji već godinama okuplja struku i nauku na jednom mestu, ponudio je mogućnost uspostavljanja domaće i regionalne saradnje, komunikacije i edukacije. I ovaj put je sajam je okupio veliki broj izlagača iz cele regije, kao i eminentna imena stručnjaka koja su predstavljala u konferencijskom delu.
Konferenciju je svečano otvorio Mirsad Jašarspahić, iz Privredne komore FBiH, koji je istakao važnost kontinuiranog održavanja ovakvih manifestacija koje tokom dva dana održavanja, glavni grad BiH pretvaraju u centar građevinske industrije. U uvodnom delu obratila se i Hafiza Zametica, ispred Instituta za standardizaciju BiH. Rekla je kako joj je čast da i ove godine ima priliku da pozdravi sve prisutne i poželi im produktivan rad, te navela da su Sferine konferencije tradicija koja raste iz godine u godinu.
Mirza Pozder, ispred Građevinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, rekao je kako je ovo odlična prilika i za studente, buduće saradnike u građevinarstvu i arhitekturi da uče i saznaju sve informacije vezane za tehnologiju betona na jednom mestu. Istakao je kako fakultet uvek rado podržava ovakve priče, te naveo da će tako biti i u budućnosti. Takođe, Adnan Novalić, ispred Internacionalnog BURCH Univerziteta iz Sarajeva je pomenuo kako je i ovaj fakultet uvek rado na usluzi, jer je jako bitno da se studenti na pravom mestu edukuju i informišu.
Bernardica Crnogorac, iz IGH Instituta iz Zagreba, koji već godinama podržavaju ovaj događaj, navela je kako je ovo jedinstvena prilika da se uče noviteti, razgovara i komunicira, te da se ostvari i potencijalna saradnja. Asmir Softić, ispred GIT Instituta iz Tuzle u obraćanju je rekao kako je i raniji rad sa redakcijom časopisa m-Kvadrat imao odlične rezultate, a nastavak saradnje kroz ove konferencije je dodatak toj saradnji, koja se diže na još veći nivo.
Nedžad Memić, izvršni direktor kompanije Sfera d.o.o. Mostar zahvalio se svim učesnicima i izlagačima, te predavačima, koji su dali svoj doprinos prilikom realizacije konferencije i sajma, poželeo produktivan i inspirativan rad, te ugodan boravak u BiH.
U sajamskom delu su se predstavile kompanije iz regije, tržišni lideri, koji nude mogućnost direktne komunikacije i predstavljanja svojih proizvoda, noviteta i inovacija. Spoj struke i nauke na jednom mestu već godinama okuplja učesnike i posetioce iz cele regije.
Zlatni sponzori: Sika BH, TKK, Pinky-s, Heidelberg Materials
Srebreni sponzori: Penetra – Velosit, Nexe, Bekament
Partneri, izlagači i prijatelji: Cemex, MC-Bauchemie, Fibers Adria, Ading, Lukavac cement, Mapei, Hering, Binis, Duly, Peri oplate i skele, Almy, Proda-mont, Kelteks, Rokhem.

“Ove regionalne kompanije podržale su konferenciju, te su putem svojim štandova i prezentacija predstavile novitete i aktuelnosti, a svi učesnici su imali priliku uživati u predavanjima regionalnih stručnjaka. Konferencija je održana sa ciljem da kroz tematski i sadržajni koncept poveže nauku, struku i obrazovanje na polju građevinarstva sa naglaskom na tehnologije betona. Tokom dva dana održano je ukupno 18 tematskih predavanja na kojoj su stručnjaci govorili o tehnologijama betona“, kazala je Elvira Drežnjak, koordinatorka konferencije.
Teme uvodnih i komercijalnih predavanja bile su raznovrsne, a u vremenu pauze učesnici su imali priliku upoznati se sa novostima i tehnologijama, i to kroz komunikaciju sa predstavnicima kompanija sponzora, partnera i izlagača konferencije, te interaktivnim dijalogom, o mogućnosti saradnje i uspostavljanjem novih trendova na tržištu.
Na konferenciji se iznose regulative i standardi u oblasti tehnologije betona, prezentuju dosadašnja iskustva u procesu izgradnje objekata, te preispituju naučna, i tehnološka dostignuća kao i profesionalna opredjeljenja u kontekstu proizvodnje i primene materijala za pravljenje betona, njihove prednosti i uslovi za primenu kao i mogućnosti za poboljšanjem.
Konferenciju organizuje kompanija Sfera d.o.o. Mostar i stručni, specijalizovani časopis za građevinarstvo i arhitekturu m-Kvadrat u saradnji sa: IGH institut Zagreb, Git Intitut Tuzla, Tehničko Veleučilište Zagreb, Institut za standardizaciju Sarajevo, Građevinski fakultet Sarajevo, Internacionalni Burch Sarajevo, Tehnički fakultet Univerzitet Bihać, Ascon Institut d.o.o. Velika Gorica.
Inače, Sfera d.o.o. i časopis m-Kvadrat dva puta u toku godine organizuju Regionalne konferencije i sajmove iz domena građevinarstva i arhitekture, a obrađuju se različite teme: Fasade i ventilisane obloge, Krov, Tehnologija betona, Klimatizacija, grejanje i hlađenje, te Otvori u građevinarstvu. Teme se ponavljaju svako dve godine. Shodno tome, naredna konferencija i sajam koja će obrađivati temu betona biće održana 2028. godine.
Po rasporedu održavanja, naredna tema koja će se obrađivati je“Sfera 2026: Klimatizacija, grejanje i hlađenje“, a biće održana 7. i 8. 10. 2026.

Sfera d.o.o. Mostar
Čevrina 9a
+387 65 397 923
elvira.maric@sfera.ba
konferencija.sfera.ba














