Vila Plava nastaje iz potrebe da se arhitekturom naglasi jedinstveni planinski ambijent – vazdušni tokovi, miris gustih smrča, i pogled na nepregledno prirodno prostranstvo. Svaki prostor se otvara ka planini na dve ili više strana, čime se omogućava slobodan, ali i po potrebi orkestriran cug planinskog vazduha kroz celu kuću. Unutrašnji prostori su ušuškani krovom koji se spušta do samog tla, tako da mogu komforno da sačekaju i najoštrije planinske zime.
Pozicioniranje objekta na parceli i odnosi sa okolinom
Pozicionirana na trougaonoj parceli, na raskrsnici dva puta, volumen Vile Plave čine dva dela – jedan isturen i prepoznatljiv izdaleka, drugi povučen i intimniji. Tri panorama apartmana na isturenom delu vile su trostrano orijentisani ka planinskom predelu, prepuštaju se u potpunosti svežem šumskom vazduhu i prijatnom suncu tokom celog dana sa više strana.
Svaka soba i apartman unutar vile su prostorno potpuno drugačiji, prirodno osunčani u različitom dobu dana i, svaki ponaosob, pružaju jedinstveni doživljaj planinskog predela u okruženju.
Vila se povlači od glavnog puta, tako da ispred sebe ostavlja veliku zelenu površinu i čuva tri odrasle smrče koje su jedine zatečene na tom mestu. Velike krovne površine do samog tla štite mikroklimu ušuškanih apartmana, i prihvataju snežne smetove potpuno kamuflirajući vilu u planinsko okruženje.
U trenutku kada nadolazeći proces „zlatiborizacije“ Zlatara postaje gotovo izvestan, Vila Plava se svojom arhitekturom bori za očuvanje autohtonog planinskog pejzaža. Dvodelni volumen vile postiže maksimalne dozvoljene parametre izgradnje (400 m2 bruto površine, sa 3 sobe i 5 apartmana), dok ujedno pažljivo i sa poštovanjem prilazi pejzažu u kojem nastaje.
Izuzetno nizak budžet u izvođenju uslovio je osnovni fokus arhitekture na jedinstvene unutrašnje prostore i njihov poseban, direktan odnos sa planinom – što nije nikada uslovljeno raspoloživim budžetom i zavisi samo od prostorne koncepcije.
Materijalizacija i konstrukcija
Svi primenjeni materijali su lokalni, prirodni i jednostavni. Kaskadirani postament kuće, potporni zidovi i staze u parteru su obloženi lokalnim kamenom, delo su čuvenih zlatarskih majstora „kamenjara”. Krovna konstrukcija, koja ujedno čini i veliki deo omotača kuće, je u masivnom drvetu, pokrivena antracit sivim falcovanim limom PAN-F (Pankomerc). Falcovani lim je omogućio brzo i jednostavno pokrivanje krovnih površina pod različitim nagibima, kao i formiranje kompletne kuće bez ijednog oluka, tako da sav sneg i kiša bezbedno klize do prirodnog tla.
Fasada je, pod velikim krovom, obložena drvetom. Drvene fasadne površine su od belog bora, premazane lazurom za drvo sa aditivima za zaštitu od UV zračenja (Helios), što je neophodno na visokim nadmorskim visinama i osunčanim fasadama kuće.
Veliki prozorski otvori su od aluminijumskih kliznih profila sa troslojnim staklom, omogućavaju veće staklene površine i smanjene toplotne gubitke tokom grejanja i hlađenja unutrašnjeg prostora. Uski krovni prozori su od lamelirane jele vidne u enterijeru, sa troslojnim staklima, a sa spoljne strane zaštićeni limom u tonu i teksturi krovnog pokrivača (Radial Čačak).
Podovi u enterijeru su od poliuretana. Primenjen je standardni poliuretanski podni sistem MasterTop 1324, završni PU lak – svileni mat, koji je idealan za postavljanje na podnom grejanju i za lako održavanje prometnih prostora.
- Naziv projekta: Vila Plava
- Autor projekta: AKVS ARHITEKTURA Anđela Karabašević Sudžum, Vladislav Sudžum (autori), Ana Petrović, Marija Matović, Nikola Milanović (saradnici)
- Lokacija: Zlatar
- Godina projektovanja: 2019.
- Godina izgradnje: 2024.
- Konstrukcija: Milan Pavlović
- Investitor: Aco Filipović
- Fotografija: Miloš Martinović