Sve veći rast gradova koji sa sobom nose jedan naizgled praktičan i moderan način života gde je sve dostupno i na dohvat ruke polako pokazuje svoje mane koje izbijaju iz pukotina betona. Milioni frekvencija, visok stepen vibracije, zvučno i svetlosno preopterećenje neizbežno daju jasan signal da taj način života ipak nije to konačno i trajno rešenje i da je povratak životu u prirodi element bez kojeg se, čini se, ipak ne može. Ovakvi arhitektonski zadaci postaju sve češći i vidljiviji u poslednjih nekoliko godina.
Vila u Krušedolu koju potpisuje Moba Arh Studio je upravo to: beg od grada i ponovno konektovanje sa prirodom. Postavka koncepta pri projektovanju bila je vrlo jednostavna i logična – niska i gotovo horizontalna arhitektura na površini placa od 3.500 m2 koja treba da formira „posed“ i kvalitetan sadržaj gde bi spoljašnji i unutrašnji prostori bili savršeno povezani i činili jednu celinu.
Posed čine dve celine: Glavna kuća i pomoćni objekat sa različitim sadržajima u službi odmora i zabave. Kuća se stapa sa okruženjem, svojim gabaritom ne izlazi iz linije pejzaža i uličnog fronta, smirenom formom i materijalima skoro da se kamuflira u obronke Fruške gore. Iako je forma gotovo arhetipska i bazična sa druge strane objekat prati sve najnovije trendove u građevinarstvu od primenjenih materijala, energetske efikasnosti, održivosti i eko standarda.
Dominiraju prirodni materijali koji se ritmično smenjuju sa kontrastom kolorita. Crna opeka kao dominantni materijal daje stabilnost, moć i jačinu formi koja se horizontalno provlači kroz ceo projekat smenjujući se sa drvetom, keramikom, kamenom, vodom i zelenim površinama.
Koncept prizemne kuće konačno se vratio na velika vrata pokazavši da prirodna komunikacija definitivno nije vertikalna već u liniji i kontaktu sa zemljom i podlogom. Još jedan elemenat kom je dat poseban značaj jeste „light design” koji je postavljen tako da je atmosfera „spuštena“, mirna, bez svetlosnog zagađenja i u unutrašnjim i spoljašnjim prostorima. Pejzažna arhitektura je naizgled minimalistička i svedena uz sva napredna rešenja i sinhronizaciju sa ostalim elementima. I u ovom segmentu korišćena su napredna rešenja kao što su daljinska kontrola sistema za navodnjavanje podeljena u nekoliko nezavisnih zona, mreža protiv krtica, automatizovano osvetljenje zelenih zona i sl.
S obzirom da se radi o kući za odmor ideja je bila da se velika površina poseda od oko 3000 m2 postavi tako da kuća ne zahteva velike napore pri održavanju te je napravljen odličan odnos popločanih površina u službi komunikacije, deking platformi u dosta velikim površinama koje daju udobnost i mekoću korisniku, a ne zahtevaju posebno održavanje jasno definisanih zelenih površina koje je moguće veoma lako i praktično održavati uz gore pomenuta napredna rešenja. Ovakvim pristupom i planiranjem korisniku se daje lakoća održavanja i upravljanja kućom bez velikog napora što nije mali zadatak na ovako velikoj površini. Na ovaj način čuvena rečenica „Treba to održavati” polako gubi smisao.
Velike zelene površine se povezuju sa natkrivenim zonama preko kojih se komunikacija seli u enterijer kojim dominiraju drveni plafoni i zidovi u kombinaciji sa kamenom, kaminom i vunenim tepisima. Naizgled jednostavne forme uvek nose veće izazove od očekivanih jer je preciznost u izvođačkom delu jedan od najtežih zadataka u savremenoj arhitekturi. Takođe sinteza svih aktuelnih sistema počevši od toplotnih pumpi, solarnih panela, bazenske tehnike, sistema za zalivanje travnjaka, odvođenje vode veliki je test za projektante koji su u obavezi da sve ove stvari učine nevidljivim.
Na ovom projektu ovaj deo zadatka je prošao test. Sve je tu, a nije vidljivo iz ugla korisnika prostora. Takođe ova kuća poseduje sopstveni bunar dubine preko 200 metara sa sertifikovanim visokim stepenom kvaliteta vode koji napaja sve zone. Osunčanost bazena bila je posebna tema te je pozicija pažljivo birana kako bi od izlaska do zalaske sunca on bio konstantno okupan sunčevim zracima.
Komfor ne izostaje ni u jednom segmentu projekta. Sve ovo primer je kako se arhitektura vraća u izvorno-prirodno okruženje odakle je i potekla sada obučena u novo ruho, donoseći sa sobom izuzetno veliki broj inovacija i tehnoloških dostignuća koje je, shodno ovom primeru, moguće uklopiti u jedan savremen objekat.
Održivost i efikasnost su sve veći, mogućnost vraćanja prirodi ima sve veći potencijal bez gubitka modernih navika, standarda i udobnosti i to tu, kako u današnje vreme počinje da se meri po svetskim standardima, na samo 15-20 min vožnje od grada. U doba kada tehnologija i nekontrolisani razvoj u građevinarstvu jedu sve pred sobom ovakvi primeri postaju nešto čemu veliki broj ljudi teži, a arhitektura se vraća u zone gde je dugo nije bilo.
- Naziv projekta: Countryside House
- Lokacija: Krušedol
- Površina parcele: 3500 m2
- Površina objekta: 540 m2
- Površina: 2000 m2
- Projektanti: MOBA ARH STUDIO/ Mirković Miloš i Mladen Miladinović
- Godina završetka radova: 2023.
- Fotografija: Miloš Martinović