Naša redakcija je imala zadovoljstvo da ugosti osnivače impozantnog arhitektonskog studija „Modelart Arhitekti“ Jelenu i Dejana Mitova. Sa njima smo razgovarali o trenutnoj situaciji u industriji, a oni su sa nama nesebično podelili svoje savete i iskustva sa rada na terenu i odnosu na klijentima.
Jelena i Dejan Mitov zajedno sa Krstom Radovanovićem su dokaz kako studentske želje i ambicije nisu neostvarive. Ne tako davne 2009. godine tri prijatelja su odlučila da svoje znanje stečeno na studijama Fakulteta Tehničkih Nauka iskoriste na pravi način i naprave korak koji će zauvek promeniti njihove živote i postanu osnivači „Modelart Arhitekti“. Njihov put uopšte nije bio lak, susretali su se sa mnogim preprekama da bi danas postali ono što jesu – arhitektonski studio poznat po kvalitetnim i održivim projektima.
Tajnu svog uspeha nisu otkrili ali nisu ni morali, iz razgovora sa njima kristalno je jasno koliku ljubav prema svom pozivu osećaju i koliko je važna uzajamna podrška i prijateljska atmosfera radnog kolektiva. Kako sami navode za njih je arhitektura proces koji se ne završava izgradnjom nego se nastavlja kroz život objekta i interakcijom sa korisnicima. Stoga se uvek trude da ponude nešto inovativno i nesvakidašnje svojim klijentima. Svaki projekat je svojevrsna misija i zahteva svoj lični pečat. Zbog toga ne čudi što im sve više klijenata poklanja svoje poverenje.
Kao vodeći arhitektonski studio „Modelart Arhitekti“ se susreće sa brojnim izazovima na terenu, stoga smo sigurni da će ovaj intervju biti višestruko koristan, kako za ljude iz struke tako i za one koji su u procesu izgradnje ili renoviranja nekog objekta. Ovoga puta tema našeg razgovora su bili prozori, a oni su sa nama podelili na koji način pristupaju njihovom projektovanju, na koje činioce obraćaju pažnju, prilikom njihovog odabira, kao i kako izgleda njihova saradnja sa klijentima.
Možete li nam reći nešto više o vašem iskustvu i pristupu u projektovanju prozora i velikih otvora u porodičnim kućama?
Mi vrlo često volimo da ponovimo citat od Le Korbizjea koji kaže: „Space and light and order, those are the things that man need as much as they need bread or a place to sleep.“ Mi se upravo ovim vodimo u procesu projektovanja težeći da napravimo idealan balans između otvorenih i zatvorenih površina tako da stvorimo funkcionalan prostor po svim aspektima. Naša tendencija jeste da nam otvori na fasadi budu što veći ali ne i po svaku cenu, neophodno je promisliti veličine i pozicije otvora na fasadi tako da one formiraju funkcionalnu i estetski zadovoljavajuću celinu. Takođe, u svojim projektima često koristimo i petu fasadu čime povećavamo količinu otvora na objektima.
Kako birate između aluminijumskih i PVC profila u vašim projektima i šta je ključno prilikom donošenja odluke?
Na odluku utiče više faktora, nikada to nije samo jedan. Osnovni parametri za izbor PVC ili ALU profila jeste dimenzija i pozicija otvora, način korišćenja, energetska efikasnost, budžet itd. Dosta je faktora koji utiču na konačan odabir zbog čega je jako bitno sve ih detaljno sagledati kako bi se donela prava odluka.
Koje su prednosti aluminijumskih profila u odnosu na PVC prozore, prema vašem mišljenju i obrnuto?
Prema našem mišljenju prednosti PVC stolarije su pre svega u ceni i energetskoj efikasnosti dok ALU stolarija ima veća konstruktivna svojstva, za neke zahtevnije pozicije je funkcionalnija, nudi veći izbor različitih sistema otvaranja i korišćenja. Takođe, ALU stolarija je dugotrajnija i ima veću paletu boja. U svakom slučaju, oba tipa stolarije imaju svoje prednosti pa je bitno sagledati sve aspekte prilikom odabira.
Koliko su vaši klijenti upoznati sa prednostima troslojnih stakala i RAL ugradnjom prozora?
Većina naših klijenata već dođe pripremljena i dosta se unapred raspita i istražuje. Kada dođemo do teme izbora stolarije i načina ugradnje oni su već u određenoj meri informisani. Danas je puno informacija dostupno na internetu ili u časopisima te je vrlo jednostavno doći do njih. Naš zadatak bude najčešće da im pomognemo da rastumače tehničke informacije koje im nisu bile dovoljno jasne, dok su sami istraživalii, da im sugerišemo iz kog razloga je određeni tip stolarije najbolji izbor za njih. Mi smo tu da im pomognemo da razaznaju šta im je bitno, a šta nije prilikom konačnog izbora i da im osvestimo prednosti/ mane izabrane stolarije i načina njene ugradnje.
Kako veliki otvori utiču na estetiku i funkcionalnost kuće i da li pored već očiglednih prednosti imaju i neke mane?
Svakako da arhitekte najčešće vole velike otvore i često je tendencija da oni budu što veći. Kao što smo već gore pomenuli, jako je važno pametno sagledati veličine otvora na fasadi kako bi se na kraju dobio funkcionalan i prijatan prostor po svim aspektima. Pored termičkih gubitaka do kojih dolazi kod ugradnje velikih portala, najčešći „problemi“ sa kojima se susrećemo u svojoj praksi jeste „narušavanje privatnosti“. Vrlo često klijenti žele velike staklene površine ali tako da se ne naruši privatnost što je u nekim sredinama i moguće, ali ipak, kod gusto naseljenih sredina jako je teško takav zahtev postići.
Da li smatrate da klijenti u Srbiji dovoljno cene kvalitet stolarije koju predlažete? Da li su svesni razlika između dobre i loše stolarije, osim cenovne?
Iz našeg iskustva većina naših klijenata bude svesna razlike i mi se trudimo da im te razlike predočimo kada pričamo sa njima i vršimo odabir stolarije. Odabir stolarije je jedna od vrlo bitnih stvari u projektu i zato je jako važno da od samog starta klijent bude informisan u potpunosti šta kupuje, iz kog razloga i šta su prednosti a šta mane takve odluke.
Kako birate staklo za vaše projekte, posebno kada su u pitanju veliki otvori i koje vrste paketa stakla najčešće preporučujete i zašto?
U zavisnosti od veličine otvora i njegove pozicije biramo vrste stakla. Kada su otvori veći savetujemo veću debljinu stakla, uglavnom niskoemisiona gde poboljšavamo energetska svojstva dodatnim folijama.
Kako održavate ravnotežu između estetike i energetske efikasnosti u vašim projektima? Da li u ovom trenutku, s obzirom na ponudu, mora uopšte da se bira između jedne ili druge funkcije?
Mislim da danas već postoji toliko velik izbor različitih kvalitetnih materijala na tržištu da više nema potrebe da se bira između jedne ili druge opcije. Projektant je u poziciji da na razne načine može da implementira materijale tako da se ne dovodi u pitanje da li će objekat biti energetski efikasan. Možemo da razgovaramo o koeficijentima, i to dosta zavisi od želje klijenata, ali svakako da svaki objekat može da zadovolji određeni nivo EE tako da se to zaista više ne dovodi u pitanje.
Da li klijenti često zahtevaju već određene, specifične vrste prozora ili vrata, ili vam prepuštaju izbor?
Naši klijenti retko dolaze sa već unapred donesenom odlukom kakve prozore žele. U saradnji sa njima, a u zavisnosti od projekta zajedno donosimo odluku kakva stolarija je najbolja za njih tako da tu odluku uglavnom donosimo zajedno. Ona mora biti u skladu sa projektovanim rešenjem, željenim nivoom komfora i budžetom sa kojim klijent raspolaže.
Kako se nosite sa izazovima ugradnje velikih kliznih stena? Kada su krila velika i teška, kako se pristupa omogućavanju lakog rukovanja?
Pozicije na kojima imamo veće klizne stene uglavnom rešavamo sa našim saradnicima koji su stručnjaci za to i u saradnji sa njima dolazimo do adekvatnih rešenja. Cilj nam je da na kraju rešenje koje ponudimo klijentu bude funkcionalno, kvalitetno i dugotrajno i iz tog razloga tražimo podršku saradnika kod zahtevnijih pozicija.
Da li ste imali iskustva sa problemima pri ugradnji stolarije i kako ih rešavate?
Najčešći problemi sa kojima se srećemo na našim projektima jeste precizno nivelisanje i pozicioniranje stolarije u odnosu na fasadnu ravan, čvrsta konstruktivna veza sa otvorom u koji se ugrađuje, spoj stolarije sa ostatkom fasade kao i montaža i usaglašavanje svih aksesoara koji se ugrađuju naknadno na stolariju ili oko nje. Ima dosta pitanja koja moraju da se reše i usaglase na terenu prilikom montaže stolarije zbog čega je jako bitno imati pouzdane saradnike i sa njima usaglasiti na vreme sve te detalje.
Koliko je časopis „Prozori+Vrata“ važan za vašu struku i sve činioce u lancu, od proizvođača profila, stakala i okova, preko arhitekata i projektanata do fabrikanata i izvođača radova?
Veoma! Odlično je imati specijalizovan časopis za ovakvu temu. Kao što smo spomenuli, naši klijenti prvo žele da se upute pre bilo kakvog izbora i ovakav časopis im je od velike pomoći. Ne samo njima, već i nama kao struci jer imamo mogućnost da pratimo novine kao i iskustva i savete drugih kolega. Stoga rado čitamo vaš časopis koji nam neretko posluži i kao inspiracija za nove projekte. Smatramo da ovakvih platformi treba da postoji više jer su neprekidan izvor informacija i inspiracija i nama u struci ali i ljudima koji žele da ulažu u kvalitetne i održive projekte.