Vrata za vlažne prostorije i područja podložnim vodi

Zaštita od vlage

Visok nivo vlažnosti vazduha postavlja posebne zahteve materijalu koji se koristi unutar zgrada. Ako oni nisu ispunjeni  može vrlo brzo doći do teških oštećenja strukture same zgrade.

Vrata vlažnih i mokrih prostorija posebno su pogodna za toalete, kuhinje, hotelske saune, bolnice ili kupatila bez prozora. Vrata se mogu koristiti za sobe sa visokim nivoom vlažnosti vazduha (do 100% ) ili u prostorijama gde se može doći u kontakt sa sprejom, kondenzacijom ili kapljicama vode. Za vrata vlažnih prostorija ili vlažnih područja preporučuju se površine koje su higijenski i lake za održavanje.

Vlažne prostorije su prostorije u kojima vrata nisu direktno izložena uticaju vlage. Ove oblasti su na primer, toaleti u poslovnim i upravnim zgradama, bolnicama, hotelima, itd. Oni se svakodnevno čiste vodom ( vlažnom krpom ) i sobna temperature prostora ne prelazi 45°C. Vlažne površine vrata opremljene su sa laminatnim pločama debljine 0,8 mm i one su uvek jeftinije. U vlažnim područjima i prostorijama u vrata su direktno izložena vlazi.

Kupatila – delovi vlažnih područja

Ako je vlažno područje deo kupatila, dodatne funkcije prostorije se moraju uzeti u obzir. Tuš stvara velike količine vlažnog vazduha u obliku spreja pri čemu ova vlaga mora biti zadržana u cilju sprečavanja peškira i toaletnih rolni da postanu mokre. Iako je deo stakla fiksiran, on često može šetati u sopstvenom kućištu, čime je sprečeno prskanje vode po podu kupatila. Kondenzacija takođe može da bude problem ukoliko soba nije adekvatno provetrena.

Vrata kupatila
Slika 1 Vrata vlažnih i mokrih prostorija posebno pogodnih za toalete

Konstrukcija mokrih soba

Izgradnja mokrih soba je projekat koji treba uzeti u obzir i pažljivo isplanirati. Svaki element izgradnje je podjednako važan kako bi se obezbedila potpuno vodootporna soba koja će biti od velike koristi ako se otpadne vode ne isuše efikasno. Kreiranje mokrih soba može biti skupo.

Pod je najvažniji aspekt u mokroj prostoriji. On je odgovoran za odnošenje vode preko nagiba u odvod. Mora biti vodootporan i dovoljno jake konstrukcije kako bi se odupreo pomeranju.

Najčešća vrata vlažnih prostorija
Slika 2 Najčešći izgled vrata vlažnih prostorija

Spoljašnje vlažne podne obloge su obično proizvedene od breze, ABS plastike ili čvrstih materijala. Proizvode se u raznim veličinama sa ravnim padom i odvodom pod nagibom sa gornje površine. Često se isporučuju u kompletu koji obuhvata kompatibilno ispuštanje i Tanking sistem. Većina je pogodna za upotrebu na suspendovanim i čvrstim podovima.

Tanking sistem

Tanking je termin koji se primenjuje na proces izrade mokrih soba potpuno vodootpornih. Dva najčešća metoda za tanking vlažne prostorije su vodootporni mat sistemi i tečni membranski sistemi. Mat sistemi koriste membranu koja se primenjuje na podu koristeći lepak, dok tečni sistemi primenjuju četku ili valjak u kombinaciji sa samolepljivim trakama na zglobovima između poda i zidova.

Prethodni tekstAluminijumske obloge za NOVI sistem S 9000 FUTURA
Sledeći tekstPocinkovani paneli za vizuelnu i fizičku mekoću