Osvetljenje unutrašnjeg prostora, fasada i spoljnog uređenja prostora nešto je što u velikoj meri može uticati na estetiku, sagledavanje i poimanje određenog prostora. Kao dizajneri osvetljenja, zanimanje kojim se u našoj zemlji bavi nekolicina ljudi i koje je kod nas relativno mlado, trudimo se da pri projektovanju kombinujemo tehničko znanje i kreativnost kako bismo stvorili funkcionalna, energetski efikasna i estetski prijatna svetlosna rešenja. Veliki deo posla dizajnera osvetljenja kod nas ujedno je i edukacija i uvođenje klijenata i projektanata u svet osvetljenja, upoznavanje sa standardima, novim tendencijama i rešenjima koja donose benefite kako ljudima tako i biljnom i životinjskom svetu oko nas.
Ko je dizajner osvetljenja?
Dizajner osvetljenja obično je neko ko dolazi ili iz arhitektonske, elektrotehničke ili srodne grane kada je u pitanju edukacija, takođe se u sve većem broju širom Evrope i sveta mogu upisati studije usko vezane za zvanje projektanta (dizajnera) osvetljenja. Projektovanje osvetljenja obuhvata razumevanje fizike svetlosti, percepcije, boje, snage, optike, kao i poznavanje različitih tehnologija rasvete. Pored tehničkih aspekata, dizajneri osvetljenja moraju biti upoznati sa principima održivosti, energetske efikasnosti i standardima i normama koje trenutno služe kao preporuke i smernice u procesu projektovanja osvetljenja.
Koraci dizajna osvetljenja
1. Koncept
Sve počinje sa razvojem koncepta. Dizajneri osvetljenja rade sa klijentima kako bi razumeli njihove potrebe i želje, kao i specifičnosti prostora koji treba osvetliti. U ovoj fazi se razmatraju estetski ciljevi, funkcionalni zahtevi i potencijalne tehničke prepreke. Konceptualni dizajn često uključuje skice, vizualizacije i kao i takozvane switch-on prezentacije koje pomažu klijentima da vizualizuju finalni rezultat.
2. Projektovanje
Nakon što je koncept odobren, prelazi se na detaljno projektovanje. Ovo uključuje izradu tehničkih crteža, specifikaciju opreme i materijala, kao i proračune koji nam daju bolji uvid u intenzitet osvetljaja različitih delova objekata. Dizajneri moraju uzeti u obzir energetsku efikasnost i osigurati da predloženi sistem zadovoljava lokalne regulative, standarde i preporuke za količinu osvetljaja kao i smanjenje svetlosnog zagađenja i uticaja na životnu sredinu.
3. Implementacija
Realizacija projekta uključuje saradnju sa izvođačima radova, elektroprojektantima, električarima i drugim stručnjacima kako bi se osiguralo da se dizajn pravilno implementira. Dizajner osvetljenja prati instalaciju kako bi osigurao da sve svetiljke budu postavljene prema planu i da sistem funkcioniše kako je predviđeno. Ovo može uključivati testiranje sistema, podešavanje senzora i programiranje pametne rasvete.
Ušteda energije putem pametne i solarne rasvete
Energetska efikasnost je ključna u savremenom osvetljenju. Tradicionalni izvori svetlosti, poput halogenih i natrijumovih lampi, troše znatno više energije u poređenju sa LED tehnologijom. LED svetiljke pored toga što koriste manje struje, traju duže i pružaju jednako ili bolje osvetljenje, zbog veličine LED izvora svetla donele su dosta inovacija u sferi dizajna samih rasvetnih tela kao i optičkih elemenata koje danas koristimo. Korišćenjem pametne rasvete, koja uključuje senzore pokreta i svetlosti, može se dodatno smanjiti potrošnja energije. Ove svetiljke se pale samo kada je to potrebno i prilagođavaju intenzitet osvetljenja u zavisnosti od trenutnih uslova.
Solarna rasveta predstavlja još jedan efikasan način za uštedu energije. Ove svetiljke koriste energiju sunca za punjenje tokom dana i automatski se pale noću. Njihova instalacija je jednostavnija jer nije potrebna dodatna električna infrastruktura, što takođe smanjuje troškove. Solarni paneli i baterije visoke efikasnosti omogućavaju ovim sistemima da funkcionišu čak i tokom oblačnih dana i zime.
Dark Sky inicijativa i smanjenje svetlosnog zagađenja
Dark Sky inicijativa ima za cilj smanjenje svetlosnog zagađenja i očuvanje noćnog neba. Svetlosno zagađenje negativno utiče na ljudsko zdravlje, ekologiju i astronomiju. Prekomerna i loše usmerena svetlost ometa prirodne cikluse noći i dana, utiče na migraciju ptica, ponašanje noćnih životinja i dezorijentiše insekte.
Da bi se smanjilo svetlosno zagađenje, potrebno je koristiti rasvetu koja, pored odgovarajuće boje svetla (preporuka je da temperatura svetla bude 3000K i niža), usmerava svetlost tačno tamo gde je potrebna, izbegavajući rasipanje svetlosti u nebo i okolne zone. Korišćenjem rasvete sa zaštitnim kapicama i adekvatno projektovanim i pozicioniranim spot i linijskim svetiljkama može se postići ovaj cilj. Pametna rasveta, koja prilagođava jačinu i trajanje osvetljenja, takođe pomaže u smanjenju svetlosnog zagađenja.
Primeri implementacije
Kod projektovanja osvetljenja na fasadama ono što najčešće viđamo, pogotovo kada su u pitanju rezidencijalni objekti, jeste ideja da se fasada osvetli u celosti bez promišljanja o tome da li za tim postoji stvarna potreba za naglašavanjem iste. Naše su preporuke da ukoliko na fasadi ne postoje posebni dekorativni elementi koje treba naglasiti, već sama upaljena svetla u stanovima zgrada čine i ostvaruju posebnu dinamiku fasade. Ono gde se mogu primeniti neke od tehnika osvetljavanja fasada jesu ulazi u objekte koje treba naglasiti, posebni elementi plastike fasade, kao i deo objekta bliže ulici ukoliko ulično osvetljenje ne daje dovoljno osvetljaja na pojasu oko samog objekta. Kada je u pitanju osvetljavanje neposrednog okruženja objekta (dvorišta, prilazi, krovne terase,…) danas postoji veliki broj rešenja koji su u skladu sa svim principima održivosti i zaštite životne sredine, a bez „žrtvovanja” funkcionalnosti i estetike samog prostora.
Tako recimo kod osvetljavanja prilaznih staza, stepeništa, delova sa dekorativnim travama i slično možemo koristiti takozvane „pečurkaste” oblike (primer 1), kao i fleksibilne oblike u rukohvatima ili diskretne svetiljke minimalnih dimenzija (primer 2).
Kod osvetljavanja visokih trava u žardinjerama, bambusa i slično, kada nam to uslovi dozvole, koristimo svetiljke malog intenziteta i blještanja, izbegavajući reflektore direktno usmerene ka nebu zbog visine samog rastinja (primer 3-4).
Mogućnosti za promenu osvetljenja i različite scene koje možete sami praviti bez sistema upravljanja, postale su veoma dostupne u vidu prenosivih svetiljki bilo da su sa mogućnošću USB punjenja ili solarne. (primer 5).
Trendovi u osvetljenju za 2024. godinu
U 2024. godini, trendovi u osvetljenju se kreću ka još većoj održivosti i tehnološkoj sofisticiranosti. Spomenućemo nekoliko:
- Human Centric Lighting (HCL): Rasveta koja se prilagođava biološkim potrebama ljudi, podešavajući temperaturu boje i intenzitet svetlosti kako bi podržala prirodni ciklus spavanja i budnosti.
- Integrisane solarne svetiljke: Napredni solarni sistemi sa poboljšanim kapacitetima baterija i estetski privlačnim dizajnom koji omogućavaju jednostavniju integraciju u urbane i ruralne sredine.
- Pametna kontrola osvetljenja: Korišćenje aplikacija i IoT tehnologija za upravljanje osvetljenjem putem mobilnih uređaja, omogućavajući precizno prilagođavanje svetlosnih uslova u realnom vremenu.
- Ekološki prihvatljivi materijali: Fokus na korišćenje recikliranih i ekološki prihvatljivih materijala u proizvodnji svetiljki kako bi se smanjio ekološki otisak.
Spoljno osvetljenje objekata, fasada i spoljnog uređenja može biti funkcionalno i estetski privlačno, a da pritom poštuje principe energetske efikasnosti i zaštite noćnog neba. Dark Sky inicijativa nam pruža smernice koje, kada ih pratimo i poštujemo, doprinose očuvanju prirodnog noćnog okruženja. Implementacijom ovih tehnologija i principa, zajedno stvaramo održivija i zdravija okruženja za sve. Ne plašite se mraka!
Autor teksta: Olga Lazarević, Lighting Design Specialist / Co -Founder 0303 Studio