
Povezivanje arhitekture čistih linija i okolne prirode predstavlja vikend kuća projektovana 2022. godine u Nacionalnom parku Tara. Inspiracija za oblikovanje ovakvog tipa, pronađena je u skandinavskoj arhitekturi i njenom savremenom i minimalnom arhitektonskom jeziku, kao i u lokalnoj tradicionalnoj arhitekturi koja je prepoznatljiva po oštrim krovovima.
Projekat nije imao nameru da bude invazivan, već da poštuje i da se prilagodi okolnom okruženju koje je specifično za Nacionalni park Tare i lokaliteta Kaluđerske Bare, koji se nalaze na nadmorskoj visini od 1050 m.
Objekat je projektovan tako da boravak u njemu zapravo postane prava oaza mira, daleko od urbanog i haotičnog životnog ritma. Jedan od ključnih principa našeg pristupa je odbacivanje složenih zidnih sistema, koji se oslanjaju na kompleksne sklopove materijala sa različitim vekovima trajanja.
Takvi sistemi neizbežno propadaju i stvaraju otpad. Umesto toga, koristimo monomaterijalnu strukturu, gde jedan materijal obavlja više funkcija. U našem slučaju strukturalnu – izolacionu – estetsku.
Lokacija objekta se nalazi u blizini puta, ali njena orijentacija je planirana tako da sakrije poglede i sačuva privatnost korisnika. Kuća, jednostavne forme sa dvovodnim krovom, je osmišljena kao vikendica sa idejom savremenog kvaliteta života. Na zakošenom terenu, dispozicija objekta je takva da ceo stakleni front gleda u netaknutu prirodu okoline.
Projektni zadatak je podrazumevao što veću staklenu površinu koja će biti orijentisana prema prirodi i četinarima. A s obzirom na to da su dimenzije staklenog fronta velike, opredelili smo se za ALU stolariju sa troslojnim staklom i dve komore, pošto su aluminijumski profili imali karakteristike visoke čvrstine i otpornosti u odnosu na PVC koji nije mogao da ispuni konstruktivne parametre.
Ukupne površine od 85 m2, galerijskog tipa, objekat je projektovan tako da se prizemlje sastoji od velikog „open space-a“.
Ovakav način organizacije prostora je oslobodilo prizemlje i omogućilo kreiranje fleksibilnog prostora za zajedničke aktivnosti.
Galerija na kojoj se nalazi velika spavaća soba, pomoću staklene ograde i krovnih velux prozora, ostaje u stalnoj komunikaciji sa ostatkom prostora kao i okolnom prirodom. Kako bi upotpunili odmor svakog korisnika, ispod kote nula, nalazi se sauna.
Posebna pažnja je posvećena materijalizaciji objekta a na prvom mestu je stavljena briga o održivosti.
Drvo kao materijal ima duboke korene u tradicionalnoj arhitekturi i održava beskrajnu harmoniju sa prirodom. Odabir materijala nije bio samo od kulturnog ili estetskog značaja, već kako bi imao minimalni uticaj na životnu sredinu. Kao obnovljiv resurs nudi svestranost ali i toplinu koju retko koji drugi materijal može da ponudi.
Svi konstruktivni elementi od punog drveta su pažljivo odabrani i sušeni u okolnim stovarištima.
Fasadni mantil je u potpunosti prilagođen velikom klimatskom rasponu u temperaturi, koja čini jednu od glavnih karakteristika za planinu poput Tare. Fasadu čine naizmenično postavljene vertikalne drvene štafne koje upravo svojim ritmom ostavljaju elegantan izgled, a ispod kojih se nalazi vetreni sloj fasade sa pratećom termoizolacijom kao i strukturalnom drvenom konstrukcijom.
Element koji ostavlja jak utisak jeste svakako „stakleni front“ koji u dijalogu sa prirodom unosi deo okolnog pejzaža.
Odgovoran pristup projektu je akcentovao održivost kao kritičnu tačku područja. Na ovaj način nije pitanje samo u smanjenju uticaja na okolinu, već u stvaranju arhitekture koja traje.
- Naziv projekta: Vikend kuća u Nacionalnom parku Tara
- Autor projekta: KAI Architecture Interiors
- Autorski tim: Predrag Krstić
- Namena: Stambeni objekat
- Lokacija: Kaluđerske Bare, Nacionalni Park Tara
- Površina: 85 m2
- Godina projektovanja: 2022.
- Godina realizacije: 2022/2023.
- Fotografija: Lejla Nurković