Pametna zgrada, inteligentno izgrađena – Ikeuchi Gate, Sapporo, Japan

Ikeuchi Gate Building u Saporu kombinuje tehnologiju i inovacije na najvišem nivou. Odstojni distancer Swisspacer Ultimate sa toplim ivicama takođe doprinose vrhunskim energetskim performansama prozorskog stakla iz Saint-Gobain Glass-a.

Ikeuchi Gate Building je najsavremenija komercijalna zgrada u srcu Sapora, najvećeg grada na japanskom ostrvu Hokaido sa skoro 2 miliona stanovnika. Za novo sedište Ikeuchi grupe u Saporu, vlasnik zgrade je naručio nikog drugog do dobitnika Pritzkerove nagrade Tojoa Itoa, jednog od najvećih i najuticajnijih japanskih arhitekata. Njegov dizajn za multifunkcionalnu poslovnu zgradu predstavlja zastakljenu kocku oslonjenu na lisnate armiranobetonske stubove. Iznad ugaone parcele izdiže se osam spratova, a još jedan podzemni nivo služi kao podrum i tehnička prostorija. Na tri niža nivoa nalaze se prodavnice, kafići i restorani, dok četvrti sprat, poznat kao Ikeuchi Lab, nudi prostor za saradnju za inovativne start-apove i osnivačke kompanije sa Hokaida. Na gornjim spratovima nalazi se sedište Ikeuchi grupe, koja se bavi planiranjem, razvojem i prodajom tehnologija i proizvoda u oblasti građevinske opreme i komunikacija.

Armirano betonski stubovi u obliku slova V su trodimenzionalno oblikovani. Elementi prozora iza njih morali su biti izrađeni u posebnim formatima zbog nepravilne strukture krila
foto: Kai Nakamura

Pametna tehnologija

Stoga ne čudi što su u samoj zgradi korišćene najnovije tehnologije. Deklarisani cilj je bio stvaranje novog tipa inteligentne zgrade koja kombinuje tehničko majstorstvo sa inovativnom virtuoznošću. U Ikeuchi Gate-u, ovo se kreće od visoko efikasne toplotne izolacije omotača zgrade i pionirske klimatizacije kancelarija do jednog od najmodernijih i najbezbednijih IT okruženja za kancelarije i pogodne komunikacione infrastrukture za posetioce i zaposlene, uključujući otvoreni roming.

Ikonična fasada

Arhitekturu zgrade kapije Ikeuči karakteriše njena ikonografska nosiva konstrukcija. Tojo Ito je dizajnirao konstrukciju otpornu na zemljotres od armirano-betonskih stubova koji podsećaju na listove tulipana. Šire u sredini i sve uže prema osnovi i vrhu, podupiru zastakljene spratove. Skulpturalni nosači listova omogućavaju fleksibilne prostore bez stubova i obezbeđuju dovoljnu visinu sprata. To znači da su na svakom spratu mogući različiti rasporedi prostorija. Stubovi, raspoređeni kao uspravni „V“, daju fasadi organski karakter; podsećaju na strukture u obliku lista koje niču iz zemlje i snažno teže naviše. Plastičnost „lisne strukture“ je naglašena posebnim tretmanom izloženog betona. Da bi se postigao trodimenzionalni efekat, površine armirano-betonskih stubova su premazane mešavinom liskuna kako bi se stvorio suptilan sjaj na fasadi.

Aluminijumski elementi prozora dolaze u različitim dimenzijama i posebnim oblicima koji su rezultat nepravilnih oblika nosača listova
foto: Kai Nakamura

Optimalno stakleno rešenje

Aluminijumski elementi prozora imali su različite dimenzije i posebne oblike koji su rezultat nepravilnih oblika nosača krila. Kako su potrebni izolacioni stakleni elementi morali da ispune izuzetno visok kvalitet i logističke zahteve, proizvodnja je poručena austrijskom stručnjaku za završnu obradu stakla i CLIMAplusSECURIT mrežnom partneru vandaglas Eckelt. Eckelt je proizveo ukupno 370 prozorskih elemenata ukupne površine 1.280 kvadratnih metara. Isporučeni u Japan, izolacione staklene elemente je implementirala kompanija za izgradnju fasada Fuji Sash u visoko toplotno izolacionu fasadnu konstrukciju.

Da bi osigurali maksimalnu energetsku efikasnost i maksimalne vrednosti dnevne svetlosti, arhitekte i vlasnici zgrada su se opredelili za trostruko zastakljivanje sa Saint-Gobain Eclaz One II staklom visokih performansi i Svisspacer Ultimate toplom ivicom odstojnika
foto: Kai Nakamura

Zbog visokih tehničkih zahteva zgrade i želje arhitekata za vizuelnim dizajnom, izabran je trostruko izolaciono zastakljivanje od kaljenog Eclaz One II stakla visokih performansi, izabran je termoizolacioni premaz najnovije Saint-Gobain generacije. Pošto su morali da se ispune veoma visoki statički zahtevi, silikonski ivični zaptivač je morao da bude ojačan. Maksimalnu toplotnu efikasnost i željeni estetski izgled obezbeđuju topli ivični odstojnici Swisspacer Ultimate u crnoj boji. Mat površina sprečava refleksije i harmonično se uklapa u izgled aluminijumskih prozora, koji su takođe crni. Swisspacer Ultimate je jedan od najboljih odstojnika toplih ivica na svetu. Sa impresivno niskom toplotnom provodljivošću na ivici izolacionog stakla, obezbeđuje odličan potencijal za uštedu energije. Izbegava stvaranje kondenzacije i na taj način značajno smanjuje rizik od buđi. Upravo ovi kvaliteti proizvoda su na kraju doveli do izbora švajcarskog vrhunskog proizvođača.

  • Projekat: Ikeuchi Gate
  • Lokacija: 2-18 Minami 1-Jonishi, Chuo-ku, Sapporo/JP
  • Vlasnik zgrade: Maruio Ikeutchi Co. LTD., Saporo/JP
  • Arhitekte: Toio Ito and Associates Architects Co. Ltd., Tokio/JP
  • Graditelj fasada: Fujisash Co. Ltd., Tokio/JP
  • Proizvođač stakla: vandaglas Eckelt Glas, Steir/AT
  • Staklo: SGG Planiclear, SGG Eclaz One II
  • Razmaknice: Swisspacer Ultimate
  • Završetak: 2022.
  • Fotografije: Kai Nakamura

Novi logo Swisspacer

SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG
Contact: Katrin Lückhoff
Sonnenwiesenstraße 15
CH-8280 Kreuzlingen
katrin.lueckhoff@saint-gobain.com
www.swisspacer.com

Prethodni tekstKo su najtraženiji majstori u Beogradu?
Sledeći tekstVELIKI SPONZOR – Otvorena kuća Atina