Cirkularna ekonomija u sektoru stakla

Kružni ekonomski princip prisutan je u različitim privrednim sektorima i kontinuirano se razvija, te tako i u građevinarstvu, posebno u industriji stolarije, gde sve više dobija na značaju i sve češće je u epicentru strategijskih planiranja mnogih kompanija.

Cirkularna ekonomija je ekonomski model poslovanja koji podrazumeva kruženje materijala i njegovu ponovnu upotrebu. Naime, proizvodi se koriste i kasnije ponovo upotrebljavaju – reciklirani i prerađeni umesto da se nakon korišćenja odbace kao dotrajali. Kružni ekonomski model podrazumeva zatvoreni krug, tačnije dolazi do ponovnog korišćenja proizvoda koji su i dizajnirani i namenjeni za višekratnu upotrebu. Dakle, resursi se zadržavaju u ciklusu proizvodnje i potrošnje umesto da se bacaju. Na taj način štedi se energija za proizvodnju, odnosno smanjuje potreba za resursima, ali i ukupna potrošnja resursa, uz stremljenje ka obnovljivim izvorima energije i očuvanju prirode.

Kružna ekonomija bazirana je na korišćenju recikliranih materijala i sve većem udelu reciklata u novim građevinskim elementima. Proizvodi se umesto na deponiju vraćaju u proizvodni proces, a već u procesu recikliranja razlažu se na sastavne materijale koji se mogu koristiti za izradu potpuno novih proizvoda. Po načinu funkcionisanja cirkularna ekonomija je potpuni opozit linearnoj ekonomiji koja počiva na principu uzmi – napravi – baci. Cirkularni ekonomski model počiva na trima principima, a to su: smanjivanje, ponovna upotreba i recikliranje.

Radnik u fabrici za prozore
Radnik u fabrici za prozore

Predstavlja obnovljivu industrijsku ekonomiju koja ima promenjeni koncept proizvodnje i potrošnje, upotrebe resursa i drugačiji odnos prema stvaranju otpada, ali i prema prirodi i ekosistemu. Štaviše, budući da je tehnološki razvoj u njenoj osnovi, kao i razvoj inovacija, cirkularna ekonomija omogućava i povećanje konkurentnosti privrede, otvaranje novih radnih mesta i bolju zaštitu životne sredine.

Cilj je održavanje materijala i proizvoda što je duže moguće u upotrebi, oni se redizajniraju tako da budu trajni, da se ponovo upotrebljavaju i potom recikliraju. Smanjuju se otpad i zagađenje, umanjuju se negativni uticaji na zdravlje i prirodne sisteme, kao i oslobađanje gasova sa efektom staklene bašte i opasnih materijala, smanjuje se generalno stepen zagađenja vazduha, zemljišta i vode, pri čemu kružna ekonomija pomaže obnovi prirode i njenom očuvanju.

Važno je napomenuti da cirkularna ekonomija počinje još u fazi razvoja proizvoda, a da bi se razvila, mora se povećati udeo recikliranih materijala. Pri tome je važno unapređivati sam proces reciklaže budući da reciklirani materijali mogu biti kontaminirani ili ograničeni. Postoje različite tehnologije reciklaže, od mehaničke do hemijske, pa je potrebno izabrati najpodesniju. Ovo je važno polje razvoja i prilika za sve one koji se bave reciklažom kao sve važnijim segmentom privrede.

Radnici u industrijskom pogonu za prozore
Radnici u industrijskom pogonu za prozore

U budućnosti će kompanije morati više da razmišljaju o pitanjima cirkularnosti od samog početka proizvodnog procesa i da preuzmu veću odgovornost u tom pogledu. Cilj je da kružna ekonomija s vremenom postane standard za pokretanje transformacija ka održivoj ekonomiji, ali postupno, korak po korak, posebno jer ne postoji bolja alternativa prelasku na obnovljive izvore energije i nove tehnologije.

Osim što je nužno obezbediti tehnološku podršku koja će omogućiti da se korišćeni proizvodi ponovo upotrebe, važno je najpre uvideti značaj ovakvog poslovanja, u njega uključiti sve elemente, od države, preko proizvođača, instalatera, reciklera, do krajnjih potrošača jer naposletku svi imaju višestruku korist.

Ovo predstavlja svojevrsnu promenu pravca poslovanja, ali i razmišljanja.

Cirkularnost stakla

U proizvodnji stolarije se danas u velikoj meri poštuju principi cirkularne ekonomije. Kada je reč o staklu, iako se korišćeno staklo mnogo češće vraća u upotrebu u proizvodnji flaša ili pak izolacionog materijala, stremi se i njegovoj ponovnoj upotrebi kao prozora. Mnoge firme ulažu novac u tehnologije koje će omogućiti da se dobije kvalitetno ravno staklo od recikliranog, pri čemu se izbegava i emisija štetnih gasova. U svakom slučaju, kružnom ekonomijom se energetski intenzivni procesi u proizvodnji stakla mogu optimizovati, tj. potrošnja stakla se može smanjiti jer će se ono koje završi na otpadu koristiti kao novi resurs.