Otvorena izložba “Od krize do zajednice. Atlas kolaborativnih taktika stanovanja” na 20. Beogradskoj internacionalnoj nedelji arhitekture

Izložba “Od krize do zajednice. Atlas kolaborativnih taktika stanovanja” Marije Minić, u okviru 20. Beogradske internacionalne nedelje arhitekture, otvorena je 8. maja u BINA Kabini u dvorištu Fakulteta likovnih umetnosti.

Ova izložba u svoj fokus stavlja dileme o tome šta se dešava kada država ne podržava građane u njihovoj borbi za stanovanje, i kako građani reaguju na pritiske u vezi sa prostorom, odnosno urbane krize današnjice. Izložba istražuje kako Beograđani odgovaraju na posledice profitom orijentisanih urbanih politika i netransparentnih institucionalnih praksi.

Otvorena izložba "Od krize do zajednice. Atlas kolaborativnih taktika stanovanja" foto: Danica Prodanović
Otvorena izložba „Od krize do zajednice. Atlas kolaborativnih taktika stanovanja“ foto: Danica Prodanović

Danica Prodanović, članica organizacionog tima BINE, obratila se okupljenim posetiocima izložbe: “Marija se bavi temom kojom se i mi već dugi niz godina bavimo i nastavlja se na programe koje smo imali u istom prostoru. Vrlo nam je bilo zanimljivo što su ovo projekti koji zaista angažuju veliki broj građana”. Ona je podsetila da je paviljon u kome se odigrava izložba takođe nastao kao jedan od projekata u okviru BINE i rezultat studentske radionice na Arhitektonskom fakultetu, te da je ovo još jedna u nizu izložbi posvećena mladim autorima.

Marija Minić je na otvaranju rekla: „Ova izložba je deo mog doktorskog rada koji istražuje načine na koji građani odgovaraju na posledice urbanih politika, koje su poslednjih 15 i više godina vođene skoro isključivo profitom, ali i na nedostatak institucionalne podrške u rešavanju raznih problema vezanih za stanovanje. Pri tome ne mislim samo na privatni dom, već i na prostore poput zgrada i naselja, koje su deo svakodnevnog života. Iz istraživanja je proizašlo da postoji puno praksi koje su često nevidljive jer se ne vide u podacima, ali koje su vrlo bitne za svakodnevni život i bazirane su na zajedništvu”.

Marija Minić. otvaranje izložbe "Od krize do zajednice. Atlas kolaborativnih taktika stanovanja" / foto: Danica Prodanović
Marija Minić. otvaranje izložbe „Od krize do zajednice. Atlas kolaborativnih taktika stanovanja“ / foto: Danica Prodanović

U gradu gde ovakve dinamike narušavaju kvalitet svakodnevnog života i pravo na stanovanje, razvile su se kolaborativne taktike kao snažni alati kolektivne akcije. Stanovnici Beograda udružuju se u različitim inicijativama – dele resurse, brane prostore, zajednički grade, i pružaju podršku jedni drugima – kako bi se suočili sa stambenim izazovima i povratili kontrolu nad svojim životnim okruženjem.

Izložba se oslanja na nalaze terenskog istraživanja sprovedenog u Beogradu 2024. godine, koristeći etnografske i arhitektonske metode, kao i uvide iz intervjua sa 20 stanovnika, formirajući na taj način atlas kolaborativnih taktika stanovanja razvijenih na različitim nivoima – domaćinstva, zgrade, susedstva – i njihov potencijal da preoblikuju gradski pejzaž.

Ističući često prolazne i nedokumentovane, ali ključne prakse stanovanja, izložba otkriva slojevitu mrežu aktivnih zajednica. Ove zajednice formiraju samoupravnu urbanu infrastrukturu koja odozdo osporava ekonomske, političke i institucionalne sile koje promovišu neoliberalni, individualizovani i profitom vođen grad.

Otvorena izložba "Od krize do zajednice. Atlas kolaborativnih taktika stanovanja" foto: Danica Prodanović
Otvorena izložba „Od krize do zajednice. Atlas kolaborativnih taktika stanovanja“ foto: Danica Prodanović

Izložba je zamišljena kao ekosistem aktivnosti, sa događajima i radionicama posvećenim stanovanju i zajedničkim praksama. Glavna izložba, smeštena u BINA Kabini, poziva posetioce da se dublje upoznaju sa ovim temama, dok participativni događaji u različitim beogradskim naseljima direktno povezuju taktike sa stanovnicima grada.

Izložba je otvorena do 17. maja.

BINA tim kroz program “Ponesi svoj projekat”, u okviru kojeg se realizuje izložba, želi da afirmiše i inicira povezivanje mladih autora ka formiranju BINA ALUMNI KLUBA, kreativnog huba koji bi uspostavio nove mreže mladih profesionalaca u udruživanju i deljenju znanja i iskustva kao i razvoja ideja preko multidisciplinarnih projekata, učestvovao u razvoju evropskih iskustava i promovisanju arhitekture kao dela kulture.

BINA logo

Beogradska internacionalna nedelja arhitekture
www.bina.rs