Postavljanje vazdušnih zavesa

Zračne zavese su dizajnirane da spreče da hladni vazduh iz spoljašnjosti uđe u prostorije. Princip rada je jednostavan: u usisni kanal ulazi zrak pri velikoj brzini.

Vazdušne zavese u vašem domu
Slika 2 – Vazdušne zavese u vašem domu

Konvencionalne vazdušne zavese štite ulazne otvore od 2-3,5 metra. Dejstvo takvog uređaja se temelji na razlici temperature i pritiska na područjima između kojih je postavljen. U nekim slučajevima vazdušna zavesa može biti opremljena grejačima.

Vazdušne zavese u komercijalnim prostorima
Slika 3 – Vazdušne zavese u komercijalnim prostorima

Kod spajanja vazdušnihe zavesa treba povesti računa o: smanjenju pritiska u prostoriji koji može značajno uticati na kvalitet same zavese. Treba uvek proveriti da li je li sistem ventilacije u zgradi uravnotežen. Za maksimalni učinak, vazdušne zavese se montiraju što bliže otvoru. Širina protoka vazduha mora odgovarati visini od vrata. U teškim slučajevima, preporučuje se usmeravanje protoka vazduha u ulici pod uglom od 5-10 stepeni.

Klima u vašem domu
Slika 4 – Klima u vašem domu

Postupak postavljanja zavese

Obeležiti i izbušiti rupe za pričvršćivanje montažnih nosača. Pomaknite zavesu u stranu, tako da se vijci za montažu mogu zateći. Ukoliko se odlučite za montažu vazdušne zavese na gredu, potrebno je napraviti rupe sa navojem u gornjoj ploči.

Pri instalaciji, lažna međuspratna konstrukcija je neophodna kako bi bili sigurni da će biti dovoljno vazduha i da se ventilacijski sistem neće mešati u normalan rad vazdušne zavese.

Način rada vazdušne zavese
Slika 5 – Način rada vazdušne zavese

Kod ugradnje vazdušnih zavesa, pažljivo pročitajte uputstvo proizvođača. Većina zavesa dopuštaju samo horizontalnu ugradnju.

Prethodni tekstSvetlosne zavese za prozor
Sledeći tekstFarbanje i lakiranje stolarije – uputstvo i saveti za rad